„Siaustinio“ tikslas – garsinti Vilkaviškį ir puoselėti lietuvybę

[flagallery gid=219]

Apie ansamblio sėkmę, džiaugsmus ir lašelį gėdos – ne dėl savęs

Vilkaviškį jau keletą metų garsina moksleivių pučiamųjų instrumentų orkestras. Šio kolektyvo pėdomis pamažu žengia ir penktus metus skaičiuojantis Vilkaviškio muzikos mokyklos liaudies dainų ir šokių ansamblis „Siaustinis“.
Kolektyvai nyksta
2013 metais įkurtas „Siaustinis“ iki šiol turi vieną tikslą – puoselėti ir plėsti etnines tradicijas bei skatinti lietuvybę. Anot mokyklos direktoriaus ir ansamblio meno vadovo Artūro Pečkaičio, tai itin svarbu šiais globalizacijos laikais. Per keletą metų ansamblis taip užaugo, kad šiandien gali drąsiai varžytis su stipriausiais tos pačios kategorijos kolektyvais iš visos Lietuvos. Tą vilkaviškiečiai puikiai įrodė neseniai Utenoje vykusiame vaikų bei jaunimo dainų ir šokių ansamblių konkurse „Jievaro tiltas“. Iš jo mūsiškiai namo grįžo vaikų kategorijoje laimėję antrojo laipsnio diplomą, į priekį praleidę tik šeimininkus uteniškius. Kaip prisipažino A. Pečkaitis, šis laimėjimas buvo labai netikėtas.


„Šiais laikais liaudies dainų ir šokių ansambliai nyksta. Mūsų kolektyvas – bene jauniausias Lietuvoje. Pavyzdžiui, kartu su mumis antrojo laipsnio diplomu įvertintas Lietuvos vaikų ir jaunimo centro dainų ir šokių ansamblis „Ugnelė“ gyvuoja bemaž šešiasdešimt metų. Be to, konkurse Utenoje jiems padėjo ne vienas profesionalus muzikantas, nuolat matomas televizijos ekranuose. Žinant, kad mūsų kolektyve pasirodė beveik vien vaikai, tai dar labiau sustiprina laimėjimo džiaugsmą“, – šypsojosi Vilkaviškio muzikos mokyklos direktorius.
Į Uteną vyko 90 vilkaviškiečių. Nors patys jie galvojo, kad bus gausiausias kolektyvas iš visų, tačiau atsitiko priešingai – visų ansamblių gretose scenoje pasirodė po daugiau nei 100 dalyvių, tad „Siaustinis“ buvo pats mažiausias narių skaičiumi konkurso dalyvis.
Mažai bendrų repeticijų
Mūsiškių laimėjimo įspūdį sustiprina ir tai, kad prieš išvyką į Uteną Vilkaviškio kultūros centre jie turėjo vos tris bendras repeticijas.
„Dėl patalpų trūkumo negalime dažnai kartu repetuoti. Esame priversti atskirai dirbti šokių, choro, ansamblio bei kapelos grupėse. Tiesa, tokio pobūdžio repeticijos vyksta labai intensyviai – dirbame praktiškai be pertraukos po dvi valandas porą kartų per savaitę. Vis dėlto bendros ansamblio repeticijos yra būtinos. Visiems kartu reikia priprasti vieni prie kitų, prie scenos, garso, kitokio išsidėstymo ir t.t.“, – vardijo pašnekovas.
Per konkursą Utenoje vilkaviškiečiai, kaip ir kiti dalyviai, turėjo atlikti privalomą pusvalandžio trukmės programą, kurioje būtų bent vienas kūrinys iš kitų metų Lietuvos dainų šventės repertuaro. Visus pasirodymus vertino kompetetinga komisija, kurios sudėtyje buvo žinomi šalies muzikos pasaulio atstovai: Laimutė Kisielienė, Irena Nakienė, Zita Bružaitė, Egidijus Kaveckas, Živilė Adomaitienė bei Kęstutis Lipeika. Jie vilkaviškiečiams negailėjo šiltų žodžių. Pasak komisijos narių, nemažai papildomų balų mūsiškiai sulaukė už vienos iš šokėjų vadovės Vilijos Jakubauskės autorinį šokį „Žalmargaitė“. „Siaustiniui“ taip pat padėjo ir tai, kad savo programoje kolektyvas ne tik pasirodė kartu, bet pristatė ir atskirų grupių (choro ir muzikantų solines) programas, o jų metu scenoje sukosi beveik vien vaikai, be mokytojų pagalbininkų.
„Tiesa, komisijos teigimu, savo programoje galėjome nerodyti paskutinio kūrinio „Išleistuvių siaustinio“. Jis jau buvo praėjusios Lietuvos dainų šventės repertuare, todėl papildomų balų mums tikrai nepridėjo“, – šypsojosi A. Pečkaitis.
Iš konkurso Utenoje „Siaustinis“ grįžo ne tik su antro laipsnio diplomu, bet ir su piniginiu 300 eurų prizu.
Kviečia į Vilkaviškį
Direktorius džiaugėsi, kad per gana trumpą laiką „Siaustinis“ pasiekė tokį aukštą lygį. Anot jo, tai ne tik vaikų, bet ir atskirų vadovų nuopelnas.
Šokėjus ruošia Sonata Jankienė bei V. Jakubauskė, choristus rengia Dalia Balčiūnienė, kapelai vadovauja Arūnas Lekešys ir A. Pečkaitis, o kanklininkams – Daiva Venienė.
Rajono gyventojai, norintys išvysti „Siaustinį“ Vilkaviškyje, tai galės padaryti jau kitą šeštadienį. Gruodžio 2 d. kultūros centre vyks konkurso „Jievaro tiltas“ suaugusių kolektyvų varžytuvės.
„Siaustinis“ konkurse nesivaržys, tačiau kol komisija tarsis atliks keletą kūrinių. Be šio kolektyvo Vilkaviškyje pasirodys dar keletas dainų ir šokių ansamblių iš visos Lietuvos. Į mūsų miestą atvyks „Jūra“ iš Tauragės, „Mastis“ iš Telšių, „Aukštaitija“ iš Švenčionių, „Dainava“ iš Alytaus, „Vilniaus Pynimėlis“ iš Kirtimų bei „Jievaras“ iš Vilniaus.

Andrius Grygelaitis